Co znamená zakalená moč a jak se jí zbavit?

zakalená moč

Lékař vás před vyšetřením požádal o odběr vzorku moči a vám se zdá být na první pohled obsah zkumavky podezřele zakalený? Případně jste si kalné moči všimli doma na toaletě? I když jde o poměrně častý jev, neměli byste nad ním jen tak mávat rukou. Víte, co vše by mohl znamenat?

S kalnou močí se může setkat v životě každý. Nevyhýbá se mužům, ženám, dětem, seniorům ani dětem. Poměrně často navíc souvisí s naším aktuálním zdravotním stavem. Právě proto je potřeba tomuto jevu věnovat zvýšenou pozornost, protože na jeho základě můžete ve spolupráci s lékařem včas přijít na to, že se něco děje.

Vzhledem k tomu, že současné možnosti analýzy vzorků jsou velice přesné, odborníci vám mohou na základě testu takového vzorku velmi konkrétně říct, co mělo na zakalenou moč největší vliv a jakým způsobem se hodí tento příznak problému léčit.

Co znamená kalná moč?

Někdy zakalená moč znamená zvýšený obsah bílkovin, krystalických látek, krve, hnisu nebo jiných chemických látek v moči. Zásadní skutečností každopádně je, že taková moč je viditelně kalná.

co znamená kalná moč

Příčiny zakalené moči

Mnoho lidí ví, že tmavší barva moči je známkou dehydratace, ale zakalená moč může také znamenat, že v průběhu dne taktéž nepřijímáte dostatek vody. Tento problém má ale naštěstí jednoduché řešení. Prostě si napustíte sklenici vody nebo čaje, a její obsah vypijete.

Při infekci močových cest se může objevit zvýšené množství výtoku v podobě krve nebo hnisu, který může zakalit moč. To se může stát jak u mužů, tak u žen. Nadbytek bílých krvinek, které tělo používá k boji s infekcí, může také způsobit, že se moč jeví jako zakalená nebo mléčná. Neobvyklé nebývají tyto infekce ani v těhotenství, kdy ženské tělo funguje trochu jinak než normálně. V každém případě rozhodně neuděláte nic zlého, když celou situaci proberete se svým ošetřujícím lékařem.

Že může jít o infekci močových cest poznáte i podle:

Některé pohlavně přenosné infekce zase vyvolávají v těle zánětlivou reakci, která může mít za následek nadměrné množství bílých krvinek, které zakalí moč. Některé pohlavně přenosné infekce také způsobují zvýšený vaginální výtok, který může při močení vytékat a způsobovat zákal. Že by mohlo jít o pohlavně přenosnou chorobu jde poznat podle genitálních bradavic, podezřelých výtoků, svědění pohlavních orgánů či podle podivného odéru. Stoprocentní jistotu ale budete mít teprve ve chvíli, kdy se necháte testovat akreditovanou laboratoří.

A to stále ještě není všechno. Na vině může být i vylučování močových kamenů, které mohou kvůli nepravidelnému tvaru a velké tvrdosti odírat močové cesty. Pozor si musí dávat i lidé s cukrovkou. Ledviny musí zpracovávat nadbytek cukru v krvi, což může způsobit dehydrataci, která způsobuje zákal moči. Poškození ledvin způsobené cukrovkou může také bránit ledvinám ve správném filtrování.

Muži naopak mohou mít problémy s prostatou. Zakalená moč se může objevit třeba ve chvíli, kdy je aktivní její zánět. Jak tedy vidíte, důvodů, proč může k zakalené moči dojít, existuje nespočet.

Jak má vypadat zdravá moč?

Normální moč má světle žlutou až jantarovou barvu a je čirá. Tmavší moč je často známkou dehydratace. Pokud si všimnete, že je vaše moč tmavší než obvykle, a nemáte žádné jiné příznaky, zkuste vypít více vody a uvidíte, zda to pomůže vaší moči vrátit světlejší barvu.

jak má vypadat zdravá moč

Jak podpořit zdraví močových cest?

Vyzkoušet můžete užívání přírodního doplňku stravy na podporu normálního stavu močových cest, který obsahuje bylinky.

V jeho složení byste měli najít kombinaci:

Také se snažte močit alespoň jednou za 3 až 4 hodiny. Příliš dlouhé zadržování moči v močovém měchýři může oslabit svaly močového měchýře a zvýšit pravděpodobnost infekce močových cest. Spěch při močení vám nemusí umožnit úplné vyprázdnění močového měchýře. Pokud moč zůstává uvnitř příliš dlouho, může to opět zvýšit pravděpodobnost infekce močového měchýře. Snažte se tedy moc nechvátat a raději pro jistotu ještě zkuste, že v měchýři už nic není. Naprostou samozřejmostí by také mělo být pití přiměřeného množství tekutin.

Přejít nahoru