Časté močení: Co za ním stojí a jak s ním skoncovat?

časté močení

Časté močení bez bolesti je poměrně běžným problémem, se kterým se setkává velké procento populace. Jaké jsou jeho příznaky a projevy? A musí být příčiny u žen a mužů vždy stejné?

Močení je naprosto přirozený proces, v jehož průběhu se organismus zbavuje odpadních látek, které ledviny při filtraci krve vyhodnotily jako neužitečné. To se děje každý den a celý den, kvůli tomu jde o koloběh, který se opakuje i několikrát během 24 hodin.

I on má ale i nějaká svá pravidla. Než se močový měchýř úplně naplní, obvykle to chvíli trvá. Z toho důvodu chodí většina lidí na malou asi šestkrát až osmkrát za den. Vše, co vybočuje (směrem nahoru i dolů) se považuje za neobvyklé.

V některých případech může časté močení významně ovlivňovat váš denní a noční rytmus, protože vás může například běžně budit ze spaní.

Co vše byste měli o problému s častým močením a jeho příčinách vědět?

co znamená časté močení příčiny

Co znamená časté močení?

Časté močení obvykle znamená, že si chodíte odskočit častěji než osmkrát za den. Také to může znamenat, že se často budíte během noci, kdy máte akutní potřebu si odskočit. Vzhledem k tomu, že v průběhu spaní tělo produkuje menší množství odpadních látek, které jsou ale o něco koncentrovanější, je nutkavé noční močení jedním z příznaků zdravotních problémů.

Někdy má na potřebu močit vliv náš životní styl. Také ale může jít o příznak těhotenství a podobně. Z toho důvodu je důležité, aby se ke každému případu přistupovalo individuálně.

Nejčastější příčiny

Jednou z možných příčin může být pití velkého množství tekutin. Jak totiž jistě dobře víte, kde byl příjem, tam musí být i výdej. Také vás ale může nutit k močení zvýšené množství kofeinu a alkoholu, protože tyto dvě látky mají ve zvyku odvodňovat organismus. Také ale může jít o infekce močových cest. 

Dalším viníkem může být i hyperaktivní močový měchýř, infekce močových cest, rakovina, pohlavně přenosná choroba, nesprávná funkce nervového systému, močový kámen a mnoho dalších.

Jak se liší u mužů a žen?

Kromě výše uvedených příčin také existují důvody, které jsou typické buď jen pro muže, nebo jenom pro ženy. U žen můžeme zmínit například těhotenství. V případě, že si chodíte v průběhu dne a noci odskakovat častěji a zaznamenáte na sobě i další příznaky jiného stavu, pravděpodobně čekáte potomka.

U mužů zase hraje velkou roli zdraví prostaty. Nezhoubně zvětšená prostata často zhoršuje průtok moči močovou trubicí, takže v močovém měchýři zůstávají zbytky tekutiny, kvůli kterým se pak měchýř rychleji zaplní. Problematická je i rakovina prostaty se zánětem prostaty.

časté močení u mužů a žen

Přírodní léčba častého močení

Jedním ze způsobů, jak si můžete snadno poradit, je větší sledování vašeho každodenního pitného režimu. V případě, že máte ve zvyku pít hodně kávy a alkoholu, nebo pijete velké množství tekutin během kratšího časového úseku, pravděpodobně se vám podařilo najít jednoho z hlavních viníků.

Alkohol a kofein se pokuste omezit, u vody zase platí, že je vhodnější ji usrkávat po menších doušcích, než vypít větší množství tekutiny najednou. Také můžete zkusit vysledovat, jestli se vám chce močit v nějaké specifické situaci, například kvůli nervozitě z cestování nebo z veřejného projevu před větším množstvím lidí. V takovém případě by vám mohlo pomoci osvojení si relaxačních technik.

U infekcích močových cest taktéž pomáhá zvýšený pitný režim, klid na lůžku a teplo, například ve formě teplé koupele nebo nahřívacího polštářku, který si přiložíte na podbřišek.

Samozřejmě to ale nejsou všechny přírodní tipy, které můžete na časté močení vyzkoušet. Sáhnout můžete totiž i po bylinkách.

Bylinky

Bylinky na močové cesty můžete užívat mnoha způsoby, nejlepší je ale dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy s jejich obsahem. Vzhledem k tomu, že ty dobré obsahují jejich komplex, jejich účinky se podporují navzájem. Díky tomu vám mohou nabídnout prvotřídní péči o močové ústrojí.

časté močení bylinky přírodní léčba

Některé z těchto bylinek se tradičně užívají při infekcích močových cest, které trápí ženy a zralé muže. Další zase podporují zdraví ledvin a vylučování vody z organismu. V neposlední řadě pak existují i bylinky, které mají dobrý vliv na normální stav prostaty.

Kterým bylinkám byste ale měli věnovat svou zvýšenou pozornost?

Ve složení dobrých doplňků stravy na podporu normálního stavu močových cest hledejte hlavně:

Jako bonus by měly obsahovat i látku, které se říká D-manóza.

Takový doplněk stravy na infekce močových cest a časté močení pak můžete užívat v kuse i po dobu několika týdnů.

Přejít nahoru