Klikva velkoplodá: Znáte její účinky na močové cesty?

klikva velkoplodá

Klikva velkoplodá je rostlina, které se občas ne zcela přesně říká kanadská brusinka. Známe ji pro její jasně červené bobule, které se přidávají do doplňků stravy na močové cesty. Víte, čím přesně vám může být prospěšná? Pokud ne, na vše důležité se zaměříme níže.

Nejsou bobule jako bobule. Své by o tom věděli všichni milovníci a sběrači lesních plodů, kteří musí dávat velký pozor, aby si například nespletli borůvky s rulíkem zlomocným, který může způsobit smrtelnou otravu.

Také maliny a ostružiny se dají v některých případech snadno zaměnit, protože nedozrálé ostružiny mohou mít malinově červenou barvu a velmi podobný tvar. (S velkou pravděpodobností vám ale nebudou ani trochu chutnat.)

Co ale vědět o klikvě velkoplodé? A co přesně může nabídnout vašim močovým cestám?

klikva účinky močové cesty

Co je to klikva velkoplodá?

Klikva velkoplodá patří do rodu klikva a do čeledi vřesovcovitých. V průběhu roku produkuje bobule, které se nejvíc podobají brusinkám. Domovem této rostliny je především Kanada, proto se ve společnosti vžil název “kanadská brusinka”. Zajímavostí je, že často se sklízí mokrou cestou. (Dojde k zaplavení pěstované plochy vodou a bobule se nechají vyplavat na hladinu.)

Rozdíl mezi klikvou a brusinkou

Co se týče účinků, brusinka a klikva jsou si poměrně dost podobné. Použití klikvy je však v doplňcích stravy mnohem častější. Technicky vzato ale nejde o stejnou rostlinu. Klikva je navíc na chuť o něco kyselejší. Klikva je navíc v našich končinách cenově dostupnější, díky čemuž není cena doplňků stravy s jejím obsahem tak vysoká.

Jaké jsou její účinky?

Klikva ve svých plodech obsahuje velké množství vitamínu C, který často užíváme při posilování imunitního systému. Jelikož jde o významný antioxidant, může chránit buňky před předčasným poškozením a stárnutím.

Klikva na močové cesty

Co se týče užívání klikvy na močové cesty, pravděpodobně jste si nemohli vybrat lepšího pomocníka, protože vám toho může v tomto ohledu nabídnout doopravdy hodně.

Nejčastěji se klikva užívá na:

  • Infekce močových cest
  • Ovlivnění kyselosti moči (díky čemuž negativně ovlivňuje životní podmínky bakterií)
  • Ledvinové kameny
  • Záněty močového měchýře
  • Posílení močových cest a ledvin
klikva užívání

Jak ji správně užívat?

I přesto, že můžete sáhnout po klikvě velkoplodé samostatně, mnohem lepší bude, když si zvolíte přírodní doplňky stravy na močové cesty s jejím obsahem, které mají ve složení i další látky, které se spojují s podporou normálního stavu močových cest.

V těch dobrých najdete kromě klikvy i:

  • Přesličku rolní
  • Kopřivu dvoudomou
  • Zlatobýl
  • D-manózu
  • Medvědici lékařskou

Aby byly močové cesty v perfektní kondici, užívání doplňků stravy s klikvou doplňte ještě několika ověřenými tipy.

V první řadě byste měli hlídat svůj každodenní pitný režim, který by měl být tvořen alespoň 2,5 až 3 litry čisté vody. (Pro lepší chuť si do ní můžete přidat i čerstvé ovoce a bylinky.) Vhodné mohou být i některé čaje. Určitě ale zapomeňte na sladké limonády, hodně kávy, energetické nápoje a alkohol.

Dále se určitě nehodí zadržovat moč. Když pocítíte potřebu, jděte se vyprázdnit. Dobrým tipem je i močení po sexuální aktivitě, protože především u žen může dojít k migraci patogenů do močové trubice, které mohou posléze způsobovat nepříjemné problémy.

V neposlední řadě také dbejte na správnou intimní hygienu a noste prodyšné spodní prádlo, které umožní vašim citlivým partiím volně dýchat.

Přejít nahoru