Zlatobýl obecný: Pro zdravé ledviny a močové cesty

zlatobýl obecný

Zlatobýl je rostlina, kterou znaly už naše babičky a prababičky. Jelikož se mu připisuje široké spektrum pozitivních účinků na lidský organismus, tato bylinka se stala stálicí lidového léčitelství. Co vše byste o ní měli vědět? Na to se společně podíváme níže.

Když se jdete projít po přírodě, málokdy vás napadne, že nějaká rostlina, kterou zrovna obdivujete, má pozitivní vliv na lidské zdraví. V tom se lišíme od našich babiček a prababiček, které je chodily cíleně trhat a následně je sušily pro pozdější použití.

Jednou z bylin, které si okamžitě všimnete, ale málokdy ji poznáte, je zlatobýl, který patří do cenného přírodního bohatství.

Jelikož by byla škoda žít v nevědomosti, na vše, co by vás o něm mohlo zajímat, se podíváme v následujících několika odstavcích.

zlatobýl účinky močové cesty a ledviny

Co je to zlatobýl obecný?

Zlatobýl obecný je vytrvalá rostlina, která může dorůst až do výšky 1 metru. Ve volné přírodě se s ní setkáte především na pastvinách a na horských loukách. Hned na první pohled si všimnete její jasně žluté barvy, která k sobě přitahuje pozornost. Doba květu je od července do října.

Zajímavostí je, že co do účinků jde o jednu z nejlépe prozkoumaných rostlin. Díky tomu se zlatobýl hojně využívá i dnes.

Nejlepší účinky zlatobýlu

Zlatobýl obsahuje takzvané saponiny a flavonoidy, které mohou mít pozitivní vliv na zvládání kvasinkových infekcí. Také se mu připisují protizánětlivé účinky, díky čemuž může podpořit normální stav organismu.

Dále se mu připisuje dobrý vliv na:

  • Udržování tělesné hmotnosti
  • Podporu zdraví srdce
  • Stárnutí (takže může být využit i jako anti-aging přípravek)

Močové cesty a ledviny

Úplně nejčastěji se o zlatobýlu hovoří v souvislostí s podporou normálního stavu močových cest a ledvin. A právě i na tento problém ho používaly i naše babičky.

V současné době se zlatobýl používá na podporu uzdravení močových cest při probíhajících infekcích, poměrně často se páruje i s antibiotiky v případě těžších zánětů.

Stejně jako u mnoha jiných bylinek ale platí, že i když je zlatobýl na močové cesty často používaný, nejčastěji se kombinuje s dalšími bylinkami a látkami na močové cesty, protože všechny tyto složky se podporují navzájem ve svých účincích.

V neposlední řadě, o zlatobýlu se říká, že má diuretický účinek, což přesně znamená, že podporuje vylučování tekutin z organismu. Tím pádem by měl mít dobrý vliv i na normální stav ledvin.

zlatobýl užívání

Jak ho správně užívat?

Jak už bylo řečeno v jednom z předchozích bodů, zlatobýl se nejčastěji páruje s dalšími bylinkami a látkami na podporu normálního stavu močových cest. Pokud nevíte, jak na to, vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na močové cesty, které obsahují i další látky, které podporují zdraví močových cest.

Na etiketě kromě zlatobýlu hledejte i:

  • Medvědici lékařskou
  • Klikvu velkoplodou
  • Kopřivu dvoudomou
  • D-manózu
  • Přesličku rolní

Muži by také měli pečovat o normální stav prostaty, protože nedostatečné vyprazdňování močového měchýře může vést k rozvoji infekcí močového měchýře. Ženy by naopak neměly zanedbávat močení krátce po sexu, protože by mělo vyplavit potenciálně problematické mikroorganismy z močové trubice.

Zdraví močových cest kromě užívání bylinek můžete podpořit i kvalitním pitným režimem, jehož součástí by mělo být dostatečné množství čisté vody. Také nepřistupujte k zadržování malé potřeby a jděte se vymočit ve chvíli, kdy to na vás přijde.

V neposlední řadě, také dejte zelenou nošení prodyšného spodního prádla a kvalitnější intimní hygieně, která může mít na četnost problémů s močovými cestami taktéž velký dopad.

Přejít nahoru