Zánět ledvin: Příznaky, příčiny a přírodní léčba

zánět ledvin

Zánět ledvin je jedním z nejnebezpečnějších onemocnění, protože v kritických případech může způsobit i smrt. Z toho důvodu se ho nevyplatí podceňovat. Zjistěte, jaké jsou jeho příznaky. A existuje zánět ledvin bez teplot?

Ledviny jsou párový orgán, který pracuje 24/7/365. Mezi jejich hlavní úkoly patří filtrace krve, ze které odebírají látky, které už organismus nemůže dál využít. Ty pak směřuje do močového měchýře. Když se naplní, vydá mozek signál, že se máme jít vymočit.

I když mají ledviny opravdu páru, mohou být choulostivé na různé poruchy a choroby. Velké riziko například představuje zánět ledvin, který může mít při zanedbání i fatální následky. Nezvyklý není ani chronický zánět ledvin, který způsobuje potíže delší dobu.

zánět ledvin příznaky projevy

Co znamená zánět ledvin?

Zánět ledvin přesně popisuje to, co se během něj stane. V jeho průběhu dojde k zanícení tkáně ledvin, které pak nemohou správně fungovat. Zánět se může objevit buď v jedné, nebo v obou ledvinách zároveň. Někdy se může zánět objevit náhle, jindy zase může vznikat vlivem nějakého chronického stavu. V obou případech ale vyžaduje léčbu.

Příznaky a projevy zánětu ledvin

Pokud je zánět ledvin na svém počátku, nemívá dramatický průběh. (Dokonce může jít i o zánět ledvin bez teploty.) Jakmile se ale dostatečně rozvine, může být opravdu dost nebezpečný.

Mezi hlavní příznaky patří:

Pokud je moč výrazně hnědá nebo růžová, okamžitě kontaktujte lékaře. To samé platí například i o vysokých horečkách, zimnici, zvracení a podobně. Doba léčby se odvíjí od toho, jak byl zánět při záchytu vážný.

Co ho způsobuje – příčiny

Mezi rizikové faktory pro vznik zánětu ledvin patří onemocnění ledvin v rodině. Negativní vliv může mít i vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita, onemocnění srdce a vyšší věk (nad 60+).

V některých případech ale nemusí být jisté, co zánět vyvolalo. Někdy může být ale na vině onemocnění HIV nebo onemocnění žloutenkou typu B a C. V krajních případech může mít na kondici ledvin negativní vliv i užívání antibiotik.

V neposlední řadě by se také neměly podceňovat infekce močových cest, které se mohou dostat z močové trubice až do horních močových cest.

zánět ledvin příčiny jak léčit

Jak léčit zánět ledvin?

V první řadě je potřeba diagnostika zánětu ledvin u lékaře, který dovede rozpoznat všechny varovné příznaky. Někdy pro jeho odhalení stačí testování vzorku moči a testování vzorku krve. V krajních případech ale může být vyžadována například biopsie.

Přírodní léčba a bylinky

Pokud není zánět ledvin dramatický, můžete na něj jít s pomocí bylinek na infekce močových cest a na podporu normálního stavu močového ústrojí.

Vyzkoušet můžete například:

  • Klikvu velkoplodou
  • Kopřivu dvoudomou
  • Medvědici lékařskou (která se ale může užívat jen 1-2 týdny)
  • Přesličku rolní
  • Zlatobýl

Součástí tohoto procesu může být i pití teplého čaje, který by měl přispět k vyplavování patogenů z močového traktu a měl by přispět i k hydrataci tkání. To je důležité hlavně ve chvíli, kdy máte vyšší teplotu.

V neposlední řadě vám také udělá dobře, když budete mít nějakou dobu klid na lůžku a budete se držet v teple. Pomoci může například teplá koupel nebo nahřívací polštářek, který si dáte na bolavé místo.

Pokud to situace dovoluje, také pracujte na posílení imunitního systému. Naprostou samozřejmostí by měl být větší přísun vitamínu C, probiotik, prebiotik a dalších látek, které posilují tělo v boji proti infekci.

zánět ledvin bylinky dieta

Antibiotika a léky

V případě, že je zánět ledvin hodně těžký, neobejde se to bez klasických léků a antibiotik, která dovedou zkrotit i vážné bakteriální infekce. V některých případech mohou být léčiva podávána žilně, díky čemuž by se měl zrychlit nástup jejich účinků. Ze zcela pochopitelných důvodů se k tomuto kroku přistupuje ve chvíli, kdy dojde na hospitalizaci.

Dieta

Možná se budete tomuto bodu trochu divit, ale lidé se zánětem ledvin a po něm by měli změnit svůj jídelníček. Některé složky v potravinách totiž nemusí dělat ledvinám vyloženě dobře, což v době zánětu a po něm nemusí být žádoucí. Například i kvůli horší regeneraci po nemoci.

Ledviny zatěžuje především velké množství bílkovin, což je jedním z prvních bodů, na kterém byste měli začít v průběhu speciální diety pracovat. Jelikož ale můžete mít přidružená onemocnění, která mohou zvyšovat nároky organismu na specifický typ potravy, vyplatí se investovat do profesionálně sestaveného jídelníčku, díky kterému si dokážete okamžitě poradit.

Součástí životosprávy při zvládání onemocnění ledvin je také omezení příjmu soli, která taktéž nedělá ledvinám moc dobře. Hlídat by se měl i přísun draslíku, proto sledujte přísun ovoce a zeleniny a množství draslíku, které vaše oblíbené druhy obsahují.

V některých případech by se měl ale při onemocnění ledvin přísun draslíku naopak zvýšit, proto se v případě nejistoty, jak postupovat správně, nejprve poraďte s odborníkem.

Naprostou samozřejmostí by také mělo být, že nebudete pít alkohol, protože ten také ledvinám obecně neprospívá. Kdo chce zajít ještě dál, ten může omezit i kofein.

zánět ledvin antibiotika a léky

Co si z toho vzít?

Především to, že se zánětem ledvin se nevyplatí špásovat. I přes všechny moderní poznatky navíc ne pokaždé víme, co tento problém vyvolává. Můžete ale učinit pár kroků, které mohou snížit riziko jeho vzniku. (Stačí si například hlídat krevní tlak, zdraví srdce a udržovat normální tělesnou hmotnost.)

Při počínajících potížích můžete vyzkoušet užívání přírodních doplňků stravy na močové cesty s bylinkami, které jsme uvedli výše. Také ale v jejich složení hledejte látku, které se říká D-manóza, a která taktéž přispívá k udržování normálního stavu močových cest.

Pokud se ale po nasazení domácí a přírodní léčby vaše situace nezlepší, nebo se dokonce zhorší, je vhodné, abyste vyhledali pomoc lékaře. Může jít totiž o vážnější infekci, při které může jít i o život. Po úspěšném zdolání nemoci pak nezapomeňte na změnu jídelníčku.

Přejít nahoru