Co znamená krev v moči a její nejčastější příčiny

krev v moči

Když přijdete na preventivní prohlídku k lékaři, automaticky po vás bude chtít vzorek ranní moči, který podrobí testování. Co když vám ale poví, že mu z výsledků vyšlo, že v ní máte krev? Měli byste se začít bát, že s vámi není něco v pořádku?

Za normálních okolností moč obsahuje pouze odpadní látky, které už tělo nedokáže dál využít. Občas se v ní ale vyskytnou i nějaké další složky, které poukazují na to, že se s vámi něco děje. Kromě bílých krvinek může jít například o stopu krve.

Než ale začnete podléhat panice, je důležité vědět, že krev v moči automaticky neznamená, že máte rakovinu. (Nebo něco podobně hrozného.) Celkem často jde o ukazatel toho, že trpíte infekcí močových cest a podobně.

Co byste tedy měli o tomto problému vědět? Na to se společně zaměříme níže.

krev v moči příčiny problémy

Co znamená krev v moči?

Nebudeme vám lhát, krev v moči obvykle nepatří mezi dobrá znamení. Nemá ale smysl propadat neklidu, protože její příčina se dá celkem snadno vyšetřit. Buď přímo u obvodního lékaře, v ordinaci urologa, nefrologa (což je specialista na zdraví ledvin) nebo u hematologa, který se zabývá vlastnostmi krve a jejími abnormalitami. (Můžete mít například poruchu krvácivosti, o které ani nevíte.)

Nejčastější příčiny

Jedním z nejjednodušších vysvětlení je to, že trpíte infekcí močových cest, která může způsobovat řezání, pálení a další potíže s močením.

Dále může být na vině:

  • Zvětšená prostata
  • Močový kámen/písek
  • Onemocnění ledvin
  • Rakovina
  • Užívání některých léků (aspirin, penicilin, heparin…)

Také ale může jít o nějakou neznámou, nebo hodně vzácnou příčinu.

Jaké problémy může odhalit?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, každopádně, když oběhnete všechny z výše uvedených odborníků, může se ukázat, že trpíte nějakým vážnějším zdravotním problémem, kvůli kterému vás budou lékaři dlouhodobě sledovat.

Také může jít o již zmíněnou infekci, která se dá vyléčit jak přírodními prostředky, tak například podáváním antibiotik.

U zvětšené prostaty a u močových kamenů/písku zase můžete zvážit dlouhodobou změnu životního stylu, protože tento faktor může mít na vaše aktuální potíže pozitivní vliv.

Krev v moči a léčba

Jakmile se přijde na důvod toho, proč krev v moči máte, lékař vás může začít s tímto problémem léčit. Pokud například máte vážnou infekci močových cest, kterou způsobily bakterie, může vám nařídit užívání antibiotik, která budete brát podle stanoveného schématu.

V případě, že máte močové kameny, lékař vás bude instruovat, jak máte postupovat při jejich vycházení z organismu ven. (Většinou to není ani trochu příjemné, ale nejde o nic, co by se nedalo zvládnout.) V neposlední řadě také můžete vyzkoušet přípravky, které přispívají k normálnímu stavu prostaty. U rakoviny se zase ke zvládání používá tradiční léčba, jejíž součástí může být operace, chemoterapie a podobně.

krev v  moči léčba

Nepodceňujte zdraví močových cest

Nejlepší je, když žádné problémy s krví v moči vůbec nevzniknou, proto se podíváme na to, jakými všemi způsoby se o ně můžete starat. V první řadě můžete vyzkoušet dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na podporu normálního stavu močových cest.

V jejich složení hledejte především:

Dále nezapomínejte na dostatečný pitný režim, který je důležitý pro hydrataci organismu a pro odstraňování odpadních látek z těla ven. Důležitá je i dobrá intimní hygiena, která by měla kromě správného utírání na toaletě zahrnovat i používání vhodného přípravku pro mytí problematických partií.

Ženy by také měly dávat pozor na to, aby se chodily krátce po sexuálním styku vymočit, protože i to může zabránit vzniku nejrůznějších infekcí.

Přejít nahoru