Pálení a řezání při močení: Jak se ho zbavit?

pálení a řezání při močení

Pocit pálení a řezání při močení není normální, proto bychom měli tomuto problému věnovat zvýšenou pozornost. I když tento jev často odkazuje na probíhající infekci močových cest, může za ním být i něco jiného. Proto se na něj podrobněji podíváme v následujících několika odstavcích.

Pálení a řezání při močení někdy působí tak velký pocit nepohodlí, že se vyloženě obáváme jít vykonat malou potřebu. (Což není ani trochu zdravé.) Zároveň jde ale o poměrně častý problém, se kterým se každodenně setká velké množství lidí.

Zajímavostí je, že ne vždy je za tímto jevem infekce močových cest, a to i přesto, že jde o jednu z nejběžnějších příčin.

pálení při močení příčiny

Co znamená řezání při močení?

Bolest při močení, která zahrnuje řezání a pálení, označujeme termínem dysurie. Tento problém je ze zcela pochopitelných důvodů častější hlavně u žen, není to ale vždy pravidlem, zvlášť s postupujícím časem, kdy muži začínají mít potíže s prostatou.

Jaké jsou jeho příčiny?

Jak už bylo řečeno, celkem častým problémem, který pálení a řezání při močení způsobuje, je infekce močových cest. Tato infekce může být buď v močové trubici, v močovém měchýři, ale také v ledvinách. (Což bývá poměrně dost nebezpečné, protože zánět ledvin může v krajních případech způsobit i smrt.)

Mezi další viníky pak patří:

  • Podráždění močové trubice
  • Alergie na kosmetické výrobky
  • Pohlavně přenosná choroba (chlamydie, genitální bradavice…)
  • Zánět prostaty
  • Zánětlivé onemocnění pánve (což je častější u žen)
  • Močové kameny a písek
  • Užívání některých léků (některá antibiotika, léky na rakovinu…)

Pálení při močení

Pálení při močení může znamenat, že (poměrně agresivní) moč reaguje s citlivějším prostředím v močovém ústrojí, což může být vina probíhající infekce nebo alergické reakce na intimní mýdlo, na vlhčený toaletní papír, parfemované dámské vložky a podobně.

Pálení po močení

Pálení po močení zase může znamenat, že máte nějaký jiný problém, třeba zánět prostaty a podobně. Na vině může být i zasekávající se močový kámen, který se postupně posouvá z těla pryč. (Jelikož mívá ostré a nepravidelné hrany, hlavní příčina bolesti je na světě.)

pálení při močení co pomůže

Řešení a co pomůže

Jedním z prvních kroků může být změna toaletního papíru za nějaký, který bude šetrnější k vašim intimním partiím. Pokud používáte parfemovaný papír, možná jde o alergickou reakci na některou z přidaných látek. To samé platí o dámských vložkách a o intimním mýdle. Pokud zaznamenáte zvýšenou citlivost, měli byste daný produkt přestat používat a nahradit ho jiným.

Dále vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na podporu normálního stavu močových cest, které obsahují bylinky a další látky přírodního původu.

V jejich složení hledejte:

Dále vám určitě pomůže, když zlepšíte svůj aktuální pitný režim. Kromě toho, že se vám podaří snáze dostat z těla močové kameny a písek, zvýší se pravděpodobnost, že se vám podaří z močové trubice vyplavit patogeny, které způsobují záněty.

Ženy by si také měly dávat pozor na to, aby se při vykonání malé potřeby správně utřely, protože v opačném případě si do močové trubice zanesou potenciálně problematické nečistoty. Bezprostředně po sexuálním styku byste se navíc měly jít co nejdříve vymočit. (Protože i sex může dostat do močové trubice nečistoty.)

V neposlední řadě byste měli dbát na pravidelnost močení, protože zadržování moči nemá na zdraví močového traktu pozitivní vliv. Muži se zvětšenou prostatou by také neměli při vykonávání potřeby tak spěchat a měli by se ujistit, že jim v močovém měchýři nezůstal zbytek tekutiny.

Všichni by pak měli dbát na zodpovědné chování při sexuálních hrátkách. Při sexu s novým protějškem vždy použijte kondom a trvejte na podstoupení testu na pohlavně přenosné choroby.

Přejít nahoru