Co znamená tmavá moč: Příčiny a co pomůže

tmavá moč

Tmavá zapáchající moč obvykle nevěstí nic dobrého. A to hlavně v situaci, kdy se s ní pojí nějaké další příznaky, které mohou poukazovat na vážnější problém, který je nutné začít neprodleně řešit. Jaké mohou být její příčiny? A co vám může pomoci tento problém jménem tmavá moč vyřešit?

I když máme moč spojenou především se žlutou barvou, ve skutečnosti může mít širokou škálu dalších odstínů. V krajních případech může mít růžovou, zelenou nebo hnědou barvu. V některých případech v tom hraje roli náš životní styl, pitný režim a stravování. Jindy je změna jedním z příznaků nějakého jiného zdravotního problému.

Klíčové je, abyste se při každé podezřelé změně obsahu toaletní mísy důkladně zamysleli nad tím, co jste v předešlých několika dnech dělali, protože jste možná snědli nebo vypili něco, co mohlo barvu moči na přechodnou dobu změnit. Pokud se vás ale problém drží delší dobu, nevyplatí se ho podceňovat. V takové situaci pro vás bude nejmoudřejším řešením návštěva odborníka.

jak vypadá tmavá moč co prozradí o zdraví

Jak vypadá tmavá moč?

Tmavá moč může svou barvou připomínat čaj. Obvykle bývá nahnědlá, ale může být i temně žlutá. Vyloženě problematická pak bývá tmavě červená moč, která by mohla souviset například s masivním krvácením. (V takovém případě je nutné co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.)

Barva moči také nemusí být jediný problém, se kterým můžete bojovat. Neobvyklý nebývá ani kal či podivný zápach.

Co prozradí o našem zdraví?

Najít původce tmavé moči nemusí být vždy jednoduché, protože někdy na ni mívají vliv například léky, které můžete užívat na jiný zdravotní problém. (Může jít například o vedlejší efekt chemoterapie a podobně.)

Také nemusíte mít hned strach, že se s vámi děje něco vážného, protože tmavá moč může souviset například i s malým přísunem vody v průběhu dne. Tělo tímto způsobem může dávat najevo, že potřebuje víc hydratace. Co se týče jídelníčku, na barvu moči může mít dopad konzumace červené řepy nebo rebarbory, proto se snažte vzpomenout, zda jste některou z těchto potravin nedávno nejedli.

Nejčastější příčiny

Když se zaměříme na vážnější zdravotní problémy, tmavá moč může být jedním z příznaků infekce močových cest, která je v lidské populaci poměrně dost častá.

Také ale může jít o:

  • Trauma močového traktu
  • Močové kameny
  • Rakovinu močového ústrojí
  • Hepatitidu

A o řadu dalších vážnějších potíží, se kterými vám může pomoci jen lékař.

Kdy navštívit lékaře?

Určitě s návštěvou odborníka nečekejte, pokud se k tmavé moči přidají další doprovodné příznaky. Může jít například o vysokou teplotu, o zežloutnutí bělma, o silnou bolest v břiše, zádech a podbřišku, o jasně patrnou krev v moči a podobně.

V takových chvílích na nic nečekejte a jeďte na ambulanci, kde vám lékaři poskytnout rychlou pomoc.

tmavá moč příčiny lékař

Jak udržet močové cesty zdravé?

Pokud se nejedná o vážný problém, který by vyžadoval neprodlenou pomoc lékaře (což může zahrnovat například i zánět ledvin), existují způsoby, jak udržet močové cesty v dobré kondici.

Naprostým základem je dobře nastavený pitný režim, jehož součástí by měla být čistá voda bez příchutě. Případně můžete také přidat i bylinkové čaje. Naopak dávejte pozor na kofein, sladké limonády a na alkohol.

Nešlápnete vedle ani s dlouhodobým užíváním přírodních doplňků stravy na podporu normálního stavu močových cest, které obsahují komplex bylinek.

Primárně v nich hledejte:

  • Zlatobýl
  • Klikvu
  • Medvědici
  • Kopřivu dvoudomou
  • Přesličku rolní
  • D-manózu

Na toto složení lze vsadit i v situaci, kdy vás trápí zánět močových cest.

Přejít nahoru