Přeslička rolní: Účinky na záněty a močové cesty

přeslička rolní

Přeslička rolní je v posledních letech velmi diskutovanou bylinkou, která se dá používat na spoustu různých věcí. Ne každý však ví, že se jí připisují i možné benefity na močové cesty. Co vše byste o ní tedy měli vědět? Na to se společně zaměříme v našem dnešním článku.

Všude kolem nás je nespočet různých bylinek. Některé z nich používáme jako koření při dochucování pokrmů. Další se v minulosti zase používaly na podporu hojení ran či na jiné potíže, které lidé nemohli řešit jinak, než za pomoci lidového léčitelství.

Znalost bylinek se nám ale hodí i v dnešní době. I když máme po ruce moderní antibiotika a léky proti bolesti, některé bylinky se přidávají do volně prodejných doplňků stravy ve formě kapslí a nejrůznějších čajů. A to včetně těch, které jsou určeny na močové cesty.

Jakou roli v tom ale hraje zmíněná přeslička?

co je přeslička rolní účinky

Co je to přeslička rolní?

Přeslička rolní je druh přesličky. Její výška se pohybuje mezi 10 až 70 cm. Tento druh roste v oblasti Evropy a Asie, takže se s ní můžeme setkat i u nás. I přesto, že se považuje za léčivku, v očích některých lidí jde o pouhý plevel, který roste někde na poli.

Sběr přesličky v přírodě bychom vám ale určitě nedoporučovali, zvlášť, pokud nemáte skutečně velmi dobré znalosti bylinek a jejich využití. Proč? Protože existuje poměrně vysoké riziko záměny přesličky rolní a přesličky bahenní, která je jedovatá. Původně dobrý úmysl by tedy mohl mít fatální následky.

Její nejlepší účinky

Přeslička rolní se k léčebným účelům používala celá staletí. V dřívějších dobách se dokonce používala k leštění cínového a mosazného nádobí. Právě z toho důvodu se můžeme občas ještě dnes setkat s tak trochu slangovým výrazem šmirglová tráva. (Nyní už tedy budete po jeho zaslechnutí vědět, o čem je přesně řeč.)

Přeslička v sobě obsahuje kyselinu křemitou, z toho důvodu se považuje za dobrý zdroj křemíku. Také obsahuje hořčiny, třísloviny, saponiny a mnoho dalších zajímavých látek, díky kterým je tak oblíbená.

Má se za to, že přeslička může podpořit:

  • Normální stav kostní hmoty
  • Normální vzhled pokožky, nehtů a vlasů
  • Normální stav kardiovaskulárního systému

Také se může používat na podpoře odolnosti našeho těla. Například v době sezónních náchlad.

přeslička užívání močové cesty

Jak působí na močové cesty a záněty?

Přeslička rolní se pak často používala i na potíže s močovými cestami. Má se za to, že má močopudné účinky, takže jde tak trochu o diuretikum. Někteří lidé ji také používali při vylučování močových kamínků a na záněty močových cest.

Jak ji správně užívat?

Jak se tak obyčejně říká, všeho moc škodí. Proto se musí i u bylinek dbát na jejich správné dávkování a kombinace. Z toho důvodu není moudré sahat po utržených bylinách z volné přírody, protože mimo bylinkářů nemá nikdo z nás tak dobré znalosti, aby jejich užívání proběhlo v naprostém pořádku a bez nežádoucích komplikací.

Většina běžných smrtelníků by měla upřednostnit užívání volně prodejných doplňků stravy, které ve svém složení kombinují přesličku i s dalšími látkami, jež podporují normální stav močového ústrojí.

V jejich složení by kromě přesličky neměly chybět ani následující ingredience:

Některé z těchto bylinek (a týká se to například medvědice lékařské) však nejsou vhodné pro stálé užívání, proto si po nákupu takového doplňku stravy nezapomeňte podrobně přečíst návod, ve kterém se tradičně uvádí doporučené schéma, kterého byste se měli držet.

Močové cesty také ocení dlouhodobou změnu životního stylu. Velmi důležitý je například dobře nastavený pitný režim, který by měl zahrnovat alespoň 1,5 až 2,5 litru tekutin během dne. Také není zdravé časté zadržování moči a pití nápojů, které mohou odvodňovat organismus. (Káva, alkohol…)

Rozhodně také ničemu neuškodí, když se budete co nejvíce držet v teple a budete posilovat svůj imunitní systém, protože tím přispějete k tomu, že si na vás netroufne kdejaká infekce.

Přejít nahoru