Znamenají bílé krvinky v moči problém? Příčiny a řešení

bílé krvinky v moči

Šli jste na rutinní preventivní prohlídku ke svému ošetřujícímu lékaři a nečekali jste, že najde nějaký podezřelý jev? Jedním z těch, které se objevují relativně často, jsou bílé krvinky v moči, které mohou trápit jak ženy, tak muže i děti. Víte, co může být jejich příčinou? A dají se nějak léčit?

Z moči, její barvy, vůně a chemického složení se toho dá o každém z nás hodně zjistit. Právě to je hlavní důvod toho, proč lékaři požadují vzorek koncentrované ranní moči v rámci preventivních prohlídek.

Nejen, že se může ukázat, že máte v moči glukózu, ale třeba také stopu krve nebo specifické látky, které mohou signalizovat těhotenství. V neposlední řadě také nesmíme zapomínat na to, že se v moči mohou objevit například leukocyty, které v ní nemají za normálních okolností co dělat.

Co znamenají bílé krvinky v moči?

Leukocyty jsou bílé krvinky, které jsou důležité pro obranu imunitního systému. Leukocyty v moči tedy mohou indikovat infekci nebo zánět v močových cestách, který je potřeba začít neprodleně řešit. Tato infekce se může nacházet v libovolné části močových cest, tedy jak v močové trubici, tak v močovém měchýři či v ledvinách.

bílé krvinky v moči příčiny příznaky

Jak je poznat? – příznaky

Leukocyty v moči nemusí mít vůbec žádné viditelné příznaky a detekuje je teprve lékař v rámci preventivního rozboru moči ve své ordinaci. Pokud však jde o infekci močových cest, ta se už nějak projevovat může.

Všímat si můžete třeba:

Přidat se ale může i celkově nedobrý tělesný pocit (necítíte se úplně zdraví) nebo třeba zvýšená tělesná teplota.

Jaké jsou příčiny jejich vzniku?

Záněty močového ústrojí se často odehrávají tak, že se do močové trubice dostanou nečistoty a patogeny, které se začnou posouvat směrem nahoru, kde způsobí zánět. A právě na něj tělo reaguje produkcí bílých krvinek, jejichž hlavním úkolem je nás bránit před nezvanými hosty.

Na vině pak také může být:

  • Zánět prostaty
  • Močové kameny (močový kámen je pro tělo cizí těleso)

Kdy se jedná o problém?

O problém se jedná vždy, když lékař přijde na to, že za leukocyty v moči stojí (nejen) bakteriální infekce, která by se mohla nebezpečně rozšířit. Případně, pokud s leukocyty v moči souvisí nějaké další vážnější potíže, ke kterým může patřit třeba příliš velký močový kámen, který se nedokáže z těla dostat přirozenou cestou. V takové chvíli může být dokonce nutný chirurgický zákrok, nebo jiná forma léčby, díky které se může kámen zmenšit a projít močovými cestami po menších kusech.

V případě, že máte leukocyty v moči, ale nemáte žádné problémy a netrpíte ani infekcí, lékař vás může z preventivních důvodů dlouhodobě sledovat pro případ, že by se mohlo časem něco objevit.

bílé krvinky v moči problém léčba

Jak řešit záněty močových cest?

Ideálně je řešte co nejdřív, protože mírný zánět se daří dostat snáz pod kontrolu, než takový, který už je v plném rozpuku a může vyžadovat i nasazení antibiotik. (Týká se to hlavně vážných bakteriálních infekcí, které by mohly postihnout třeba ledviny.)

O močové cesty také můžete pečovat tak, že dáte šanci přírodnímu doplňku stravy na podporu normální činnosti močového ústrojí s obsahem:

V neposlední řadě také nezanedbávejte pitný režim, jehož součástí by mělo být alespoň 2,5 až 3 litry tekutin za den, nošení prodyšného spodního prádla, správnou intimní hygienu, průběžné posilování imunity a močení po skončení intimního styku.

Přejít nahoru